Skip to main content

climateprediction.net

 

RAPID RAPIT: Aké je riziko kolapsu prenosu tepla morskými prúdmi?

Kategórie:

Klíma. A zasa. Ako keby nič iné neexistovalo. Prosím, kto nechce - nemusí. Dokonca ani čítať.

Veľká väčšina ľudí vníma a chápe klímu iba vtedy (aj to iba ako počasie), ak ich momentálny stav počasia negatívne ovplyvňuje pri činnostiach vonku, hlavne na dovolenke. Ale klíma je súhrn počasia a všetkých jeho parametrov za dlhšiu dobu pre ten-ktorý región. Vývoj počasia, alebo ak chcete, zmeny stavu počasia v danom mieste, je veľmi zložitý proces, ktorého dokonalé poznanie je úlohou ešte mnohých ďalších generácií.

Tento proces nemožno posudzovať oddelene od globálneho systému Zeme, pretože je jeho súčasťou, a teda ostatné zložky systému ho väčšou alebo menšou mierou ovplyvňujú. Továrňou počasia je troposféra - vrstva atmosféry do výšky približne 10 kilometrov. Ovplyvňuje ju teda všetko, čo je okolo nej, či už sú to vyššie vrstvy atmosféry spolu s ozónovou vrstvou, kozmickým žiarením, slnečným žiarením, atď., všetko svojím čiastočným podielom. Zo spodnej strany sú priamym susedom troposféry oceány a pevnina so všetkými neduhmi (vrátane človeka so svojou neustálou a nezmyselnou túžbou po majetku). Práve tieto dve zložky globálneho systému ovplyvňujú počasie (a teda aj klímu) najvýraznejšie, pretože sú v neustálom styku v oblasti najhustejšej atmosféry a teda v neustálej interakcii.

Oceán, na rozdiel od pevniny, je schopný sám vlastných zmien vo svojom priestore, pretože ako kvapalina je schopný napr. prenosu tepla. Keďže má nerovnomerné okraje a dno, vznikajú v ňom rôzne prúdy a víry vplyvom nerovnomerného ohrevu v rôznych zemepisných šírkach. A práve pohyblivý oceán sa dostal do pozornosti jedného z experimentov projektu climateprediction.net (projektu predpovede klímy) - experimentu RAPID RAPIT.

To je dôvod, prečo vám predkladáme tento článok ako jednu zo stránok knihy o projekte ClimatePreDiction.Net - CPDN.

Ako začať

Kategórie:

Táto stránka opisuje kroky požadované pre účasť vo weatherathome časti experimentu pokrývajúcom región južnej Afriky. Rovnaké kroky sú aplikované aj pre iné weatherathome regióny, s vhodnou zmenou vo výbere regiónu.

 

Požiadavky

Za účelom účasti v tomto experimente potrebujete mať stolný počítač bežiaci na operačnom systéme Microsoft Windows. Dúfame, že čoskoro budú aj verzie bežiace na Linux a Mac systémoch. Zatiaľ sú Linux a Mac užívatelia vítaní v účasti na iných experimentoch climateprediction.net.

Región Európy

Kategórie:

Rovnako ako modelovanie západu USA a južnej Afriky, tento zbrusu nový "weatherathome" experiment vráti výsledky pre európsky región. Vedci z Oxford University a Met. Office budú  medzi prvými analyzovať výsledky vrátené pre tento región. Vedci a špecialisti na dopady klimatických zmien z University of Edinburgh a University of Leeds budú tiež zapojení do skúmania výsledkov. Výsledky budú voľne dostupné každému, kto bude chcieť skúmať dopady zmien počasia a klímy v tomto regióne.

Nasledujúce obrázky ukazujú príklady informácií, ktoré budú zozbierané pomocou "weatherathome" experimentu európskeho regiónu.

 

Informácia pre užívateľov výstupov

Kategórie:

Táto stránka uvádza niektoré technické informácie o simuláciách "weatherathome" južnej Afriky, ktoré môžu byť užitočné pre tých, ktorí chcú stiahnuť a analyzovať výstup z projektu.

 

Región juhu Afriky

Kategórie:

Južná Afrika je región, ktorý obyčajne prežíva horúce vlhké obdobie s množstvom búrok a chladnejšie suché ročné obdobie s takmer žiadnymi zrážkami. Vo "weatherathome" zahrňuje modelový región celú Afriku pod rovníkom, spolu s Madagaskarom.

Obrázky nižšie dávajú predstavu o informáciách, ktoré vedci budú skúmať ako výsledky vrátené z "weatherathome" experimentu južnej Afriky.

 

Región západu USA

Kategórie:

Jeden z prvých troch regiónov modelovaných podľa tohto zbrusu nového "weatherathome" experimentu je západ USA. Vo "weatherathome" tento región modelu zahrňuje východ Tichého oceánu a západ USA a je natiahnutý vnútrozemím až k Skalistým horám. Od severu k juhu sa rozkladá od Kanady na severe dolu ku Kalifornskému zálivu a zahrňuje Coast Range of mountains - pobrežný horský reťazec.

Vedci z Oregon State University budú medzi prvými, ktorí začnú skúmať výsledky "weatherathome" experimentu pre západ USA .

Obrázky vám dajú prehľad o tom, aký druh informácií vráti "weatherathome" pre región západu USA.

 

O regionálnych experimentoch

Kategórie:

Celkový návrh experimentu je v piatich častiach.

weatherathome - počasie doma

Kategórie:

Určite ste ste už počuli o klimatických zmenách. Ale ako sa v skutočnosti premietajú do počasia v regióne kde žijete vy? Je možné že budete vidieť zvýšenie počtu nebezpečných prejavov počasia? Alebo by mohlo počasie v skutočnosti byť krajšie? Aj vy teraz máte príležitosť pomôcť vedcom hľadať odpovede na podobné otázky  vašou účasťou na experimente "weatherathome" projektu climateprediction.net.

 
4.5
Your rating: None Average: 4.5 (6 votes)

CPDN - HadAM3P Regionálne modely

Kategórie:

Minulý týždeň boli uvoľnené 3 nové aplikácie, ktoré sa skladajú z HadAM3P globálneho modelu spojeného s regionálnym modelom vo vyššom rozlíšení. Aplikácie pokrývajú jeden modelový rok a regióny Európu, Pacifický Severo-Západný Americký región a Juhoafrický región.

  • Aplikácie boli uvoľnené pre všetky platformy
  • Aplikácie možete povoliť na Vašej stránke s preferenciami  (stránka umožňuje výber aplikácie podľa príslušného regiónu)

Epilóg

Kategórie:

... a je tu posledná stránka série CPDN projektu.

Neviem, či ste sa sem dostali až po prečítaní všetkých ostatných stránok seriálu, ale ja som vstúpil na túto pôvodne čistú a nepoškvrnenú stránku ako na poslednú z celej série.

Možno si niekto vie predstaviť, ako mi už zo všetkého išla hlava dookola. Na niektorých odstavcoch predchádzajúcich stránok je to určite aj vidieť. Preto vás prosím, ak ste niečo také zistili, alebo zistíte pri ďalšom čítaní, dajte vedieť na tímovom fóre, súkromnou správou, mailom, cez Kontakt na mojich stránkach, alebo iným spôsobom, ktorý uznáte za vhodný, alebo máte k dispozícii. 

4
Your rating: None Average: 4 (5 votes)
Syndikovať obsah