Experiment "weatherathome" je podporovaný časopisom Guardian.
Prosím zapojte sa do tohto vzrušujúceho nového experimentu a pomôžte vedcom detailnejšie než kedy predtým porozumieť počasiu v určitých častiach sveta.
Sledujte vedúcu projektu Suzanne Rosier popisujúcu "weatherathome" tu (video).
Čo je "weatherathome"?
Určite ste ste už počuli o klimatických zmenách. Ale ako sa v skutočnosti premietajú do počasia v regióne kde žijete vy? Je možné že budete vidieť zvýšenie počtu nebezpečných prejavov počasia? Alebo by mohlo počasie v skutočnosti byť krajšie? Aj vy teraz máte príležitosť pomôcť vedcom hľadať odpovede na podobné otázky vašou účasťou na experimente "weatherathome" projektu climateprediction.net.
Teplota nad západom USA - ukážka ako "weatherathome" vráti informáciu.
Aké je pozadie tohto experimentu?
Od spustenia projektu climateprediction.net v roku 2003, stotisíce dobrovoľníkov veľkoryso venujú voľný výpočtový výkon svojich počítačov na spracovanie najmodernejších globálnych klimatických modelov a pomáhajú vedcom dozvedieť sa viac o rozsahu klimatických podmienok, s ktorými sa najpravdepodobnejšie stretneme v dvadsiatom prvom storočí. Výsledky boli ohromné – obrovská vďaka vám všetkým, ktorí ste sa zúčastnili! Vedci pokračujú v študovaní veľkého objemu dát, ktoré ste tak láskavo vrátili do projektu a vlastne budú tak pokračovať ešte po nejakú dobu.
Oblačná pokrývka nad južnou Afrikou - regionálny model dá podrobnú informáciu o oblačnosti v rôznych výškových hladinách.
Čo je nové v tomto experimente?
Globálne modely nám môžu povedať veľa, ale sú stále málo podrobné na to, aby nám povedali viac o potenciálnych zmenách regionálneho a lokálneho počasia. Preto potrebujeme používať model, ktorý je tak podrobný svojím pokrytím, že si môže dovoliť prikryť iba ohraničené oblasti zemegule – "regionálny klimatický model". V tomto novom "weatherathome" experimente, projekt climateprediction.net spolupracoval s Met.Office, s podporou od Microsoft Research, na vývoji regionálneho klimatického modelu, ktorý je k dispozícií pre stiahnutie a beh na osobných počítačoch kdekoľvek.
Prízemný tlak vzduchu nad Európou - regionálny model ako tento je potrebný pre skúmanie zmien synoptických systémov.
Čo dostanem na môj počítač?
Regionálny model ako tento potrebuje byť dodaný s klimatickými informáciami ako napríklad teplota, vietor a vlhkosť, okolo jeho okrajov, teda ktoré stále reagujú na vplyv počasia v iných častiach sveta. Vo "weatherathome" bude toto dosiahnuté vložením regionálneho modelu dovnútra "budiaceho" globálneho modelu. Teda ak zvolíte účasť vo "weatherathome", v zásade budete na vašom počítači počítať "dva modely v jednom".
Povrchová teplota v globálnom modeli - môžete sledovať jej progres v priebehu výpočtu vášho modelu.
Ktoré regióny sú modelované?
Spočiatku sú k dispozícii tri cieľové regióny: západ USA, južná Afrika a Európa. Boli vybrané tieto, pretože väčšina účastníkov climateprediction.net (v súčasnosti) žije v Európe a USA, a pretože južná Afrika je región považovaný za obzvlášť citlivý na zmenu podnebia. Je predpoklad, že postupne bude experiment rozšírený o mnoho ďalších regiónov po celom svete. Vaše návrhy sú vítané!
Aké experimenty sú plánované?
Podrobnosti o plánovaných experimentoch môžete nájsť tu.
Ako sa môžem dozvedieť viac?
Ako príloha experimentu sú vložené určité priame informačné balíky. Dostupné na climateeducation.net. Sú určené pre kohokoľvek, zaujímajúceho sa o získanie základov klimatológie, ako je uskutočnené modelovanie a ako sa chystá interpretovanie výsledkov experimentov takých ako climateprediction.net a "weatherathome".
Ako sa môžem zúčastniť?
Ak nie ste zatiaľ účastníkom CPDN, prosím skočte na registračnú stránku, ktorá vám dovolí vybrať váš preferovaný región. Kompletné inštrukcie sú k dispozícii tam.
Prechod na registračnú stránku
Kde všade vo svete sme? Lokality aktuálne aktívnych účastníkov climateprediction.net.
Všetky obrázky vyrobil "weatherathome" tím s pomocou Anthonyho Beurive (Sony CSL).
Tím" weatherathome" tvoria: Myles Allen, Neil Massey, Tolu Aina, Milo Thurston, Hiro Yamazaki, Cameron Rye, Jara Imbers, Niel Bowerman, Suzanne Rosier (Oxford University), Richard Jones, Simon Wilson (Met.Office), Daithi Stone, Bruce Hewitson (University of Cape Town), Philip Mote (Oregon State University)
Zdroj: projektové stránky CPDN
- Ak chcete pridať komentáre, tak sa musíte prihlásiť
- prečítané 17354x