Skip to main content

Základné informácie

Kategórie:

Čo je climateprediction.net?

Climateprediction.net je najväčší projekt distribuovaných výpočtov na tvorbu prognózy zemskej klímy do r. 2080 a testovanie presnosti klimatických modelov. Za týmto účelom sústreďuje ľudí vo svete, ktorí poskytujú čas na svojich počítačoch - dobu, kedy majú svoje počítače zapnuté, ale nevyužívajú ich úplný výpočtový výkon. Viac o projekte climateprediction.net (Originálne stránky projektu).

Projekt je rozpracovaný do niekoľkých čiastkových experimentov.

Prečítajte si viac o experimentoch

 

Čo môžete robiť Vy?

Môžete počítať klimatický model aj na vašom počítači. Model bude bežať automaticky ako proces v pozadí na vašom počítači, kedykoľvek ho zapnete. Priebeh výpočtu modelu by nemal ovplyvňovať žiadne iné úlohy, ktoré sú spustené. Ako model beží, môžete sledovať zákonitosti počasia na vašej jedinečnej verzii vývoja sveta. Po dokončení výpočtu budú výsledky odoslané späť k projektu cez internet, a vy budete môcť vidieť prehľad vašich výsledkov na climateprediction.net web stránke. Projekt climateprediction.net používa rovnaký základný softvér, BOINC, ako mnohé iné distribuované výpočtové projekty. Ak chcete, môžete sa podieľať na viac ako jednom projekte odrazu.

 

Prečo to robiť?

Zmena klímy, a naša odpoveď na ne, to sú otázky globálnej dôležitosti, ovplyvňujúce výrobu potravín, vodné zdroje, ekosystémy, spotrebu elektrickej energie, poisťovacie náklady a veľa iných. Je široký vedecký konsenzus, že Zem bude pravdepodobne teplejšia počas nastávajúceho storočia, a preto by nám climateprediction.net mal predovšetkým povedať, čo sa najpravdepodobnejšie stane.

Prečítajte si viac o klimatológii

 

Ako sa môžete prihlásiť?

Podieľať sa na projekte je veľmi jednoduché. Všetko čo potrebujete urobiť, je stiahnuť a nainštalovať BOINC, potom sa pripojiť ku climateprediction.net projektu - môžete si vybrať zo zoznamu dostupných projektov po spustení nainštalovaného programu.

Program si môžete stiahnuť z BOINC stránok.

 

Čo ďalej?

  • Už ste účastník? Administrujte svoje BOINC konto na účastníckej stránke.
  • Máte problém s programom BOINC? Diskutujte tu.
  • Chceli by ste diskutovať o klimatológii, prečítať si zaslané informácie, alebo požiadať o radu? Skúste fórum na stránkach projektu.
  • Ste vedec zaujímajúci sa o použitie dát? Dátový portál projektu nájdete na tejto stránke.

 

účastníci projektu CPDN vo svete

 

Zdroj: projektové stránky CPDN