Skip to main content

Veda

Články o vede.

 

Huby na 'jadrový pohon' – darí sa im v Černobyle, pomôžu ľudstvu k hviezdam.

Obrázok používateľa Duro Kotulic Bunta
Kategórie:

Na živote ako forme hmoty znižujúcej entropiu je jednou z najfascinujúcejších vlastností jeho schopnosť prispôsobiť sa cudzím, predovšetkým extrémnym podmienkam. Je vcelku známym faktom, že niektoré organizmy dokážu prežiť v neuveriteľne kyslom, zásaditom, slanom, studenom alebo horúcom prostredí. Dokonca už viac než pol storočia poznáme aj baktérie, ktoré sú extrémne odolné voči radiácii (Deinococcus radiodurans prežije až desaťtisícnásobne vyššiu dávku radiácie než človek). Už menej známa je však skutočnosť, že po havárii v Černobyle boli v elektrárni objavené druhy húb, ktoré sú nielenže voči radiácii odolné, oni sa radáciou priamo živia! Presnejšie, využívajú ju ako hlavný zdroj energie pre ich rast.

0
Your rating: None

Výnimočne pôsobivý mozgolam ako generátor endorfínov

Obrázok používateľa Duro Kotulic Bunta
Kategórie:

Taktiež patríte medzi ľudí, ktorí vnímajú svet ako racionálny 'tetris', kde všetko do všetkého dychberúco (prinajmenšom potenciálne a teoreticky :) ) zapadá? Tak vás isto poteší nasledovná úloha, ktorá zdanlivo túto racionalitu priam 'matrixovsky' narúša. Ako je to len na tom obrázku možné? Čo nám uniká? Kde tkvie príčina? Potrápte sa a vygenerujte si trochu endorfínov v mozgu tým, že na to prídete!

0
Your rating: None

Pozoruhodné astronomické určenie veku staroegyptských pyramíd

Kategórie:

Vedomosť o obdivuhodnej precíznosti, s akou boli smerom ku geografickým pólom Zeme orientované staroegyptské pyramídy, patrí k všeobecne známym faktom. Presnosť však prirodzene nie je dokonalá a i Starí Egypťania sa dopustili pri stavbe zubom času nezriedka doposiaľ odolávajúcich skvostov histórie ľudstva malých, avšak nenulových chýb. Bolo by logické predpokladať, že tieto nepresnosti budú buď náhodné (ak Egypťania používali neustále rovnakú metódu na hranici jej dokonalosti), alebo sa budú v čase postupne zmenšovať až k cieľovému minimu (zdokonaľovaním metódy alebo implementáciou nových precíznejších metód). Presné merania však odhalili prekvapivú závislosť nepresnosti orientácie pyramíd od ich veku, závislosť, ktorá (zdanlivo) popiera zákony logiky. Tento článok sa venuje prekvapivým odhaleniam vedcov, ktoré ponúkajú fascinujúcu možnosť určenia doby výstavby pyramíd novým a od historických záznamov nezávislým spôsobom. Podotýkame, že v článku sú obsiahnuté výlučne seriózne, overiteľné a na striktných faktoch založené vedecké výskumy, nie ezoterické ani pseudovedecké špekulácie.

 

5
Your rating: None Average: 5 (12 votes)

Najstaršie fascinujúce novoobjavené artefakty histórie ľudstva [update 2021]

Obrázok používateľa Duro Kotulic Bunta
Kategórie:

najstaršie umenieNajstaršia história ľudstva identifikuje a reprezentuje naše prapôvodné a najhlbšie korene. Archeológovia prostredníctvom vykopávok vstupujú do autentickej minulosti, nie nepodobne stroju času - držia v rukách (či plastových nádobách) predmety a vidia či čítajú informácie zanechané dávno v prach obrátenými a poväčšine zabudnutými ľuďmi. V priebehu ostatných rokov boli uskutočnené viaceré nové archeologické objavy, ktoré obohatili naše informácie o počiatkoch civilizácie i samotného ľudského myslenia. Nasledujúce riadky sú malou stručnou cestou strojom času do dávnej minulosti, založenej na nedávnych objavoch.   (poznámka: zoradenie nie je chronologické). [článok bol doplnený o najnovší objav v januári 2021]

2
Your rating: None Average: 2 (7 votes)

Rozpad vákua - experiment o osude vesmíru

Kategórie:

Mnohokrát bez priveľkej mediálnej pozornosti sa na pracovných stoloch vedcov rodia teórie o stavbe a budúcnosti vesmíru. Veda sa v tomto smere na rozdiel od prorokov či veštcov vyznačuje neoceniteľnou výhodou - svoje predpovede dokáže exaktne a presne zdôvodniť, či dokonca vypočítať ich pravdepodobnosť. V tomto článku si predstavíme napínavý aspekt doposiaľ najúspešnejšej teórie o stavbe častíc - tzv. štandardného modelu - ktorý sa týka stability vákua. Aktuálne experimenty totiž indikujú, že vákuum nie je stabilné, čo by znamenalo skorší či neskorší zánik sveta tak ako ho poznáme. Navyše zánik, ktorý nemusí byť vzdialený pre bežného človeka nič nehovoriace miliardy rokov, ale zánik, ktorý už potenciálne aj mohol začať. Objasníme si, od čoho stabilita vákua presne závisí, ako by sa jeho rozpad prejavil a najmä ako vie ľudstvo zistiť definitívnu odpoveď na túto dôležitú otázku. 

0
Your rating: None

Hranice Abyss - World's Deepest Known Underwater Cave

Kategórie:

Speleology and space flights are significantly equivalent from a certain point of view. There is not that big difference between a speleologist deep inside a cave and an astronaut situated in space - both discover unknown spaces, species or organisms and enter places where literally nobody has gone before. For both the journey back to the surface of the planet Earth requires spending hours or days of a risky and perilous effort. This parallel is particularly true for cave divers, due to additional barriers imposed by the aquatic element - such as high pressure environment, unpredictable underwater currents, restricted visibility, and limited breathing resources inevitable for operating in this human-unfriendly environment. The following lines deal with an unexpected discovery revealed by speleodivers in a geologically extraordinary cave. Instead of being located in speleologically famous countries like Venezuela, Vietnam, China or Mexico, the cave surprisingly lies in ... the Czech Republic. If you are interested in exploration of not only the outer space but also the planet Earth's deep underground, then you are at the right place now. Read further about the spectacular recent discovery which will yet continue in the following years, perhaps beating the current world depth record (for the latest July 2017 update [video included] see the end of the article).

 

0
Your rating: None

Na hranici poznania - pozoruhodná Hranická priepasť

Kategórie:

Speleológia je z istého uhla pohľadu ekvivalentom vesmírnych letov. Speleológ v hĺbke jaskyne nie je priveľmi odlišný od kozmonauta nachádzajúceho sa vo vesmíre - objavuje neznáme priestory a dokonca i organizmy, vstupuje tam, kam nikto pred ním, a to všetko s náročnou, mnohokrát zdĺhavou (i niekoľko dní trvajúcou) cestou deliacou ho od povrchu planéty Zem, navyše cestou vonkoncom nie bezrizikovou. Táto paralela je obzvlášť výstižná pri speleopotápačoch, keďže vodný živel pridáva ďalšiu prekážku či už v podobe vysokého tlaku s rastúcou hĺbkou, nepredvídateľným prúdom v podzemnom toku, obmedzeniu viditeľnosti kalom a rozvírenými nánosmi, či limitu dýchacej zmesi pri pohybe v tomto človeku neprirodzenom médiu. Tento článok sa venuje neočakávanému objavu, ktorý sa vďaka speleopotápačom uskutočnil v geologicky nezvyčajnej jaskyni. Jaskyňa sa nenachádza v speleologicky rekordných krajinách ako Venezuela, Vietnam, Čína či Mexiko, nachádza sa ... v Českej republike. Ak máte radi hlbiny nielen vzdialeného vesmíru, ale i planéty Zem, tak nasledujúce riadky o napínavom a nedávnom objave, ktorý ešte s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať v neďalekej budúcnosti nemenej vzrušujúce pokračovanie, sú určené práve vám (pre najnovší update 07/2017 [vrátane názorných video záznamov] viď koniec článku).

 

5
Your rating: None Average: 5 (26 votes)

Projekt Euler

Obrázok používateľa Hefto99
Kategórie:

Máte radi matematiku i programovanie? Radi trápite svoje mozgové závity riešením zložitých úloh?
 

Potom by vás mohol zaujať Projekt Euler, ktorý poskytuje zaujímavú platformu pre zvedavú myseľ, túžiacu sa ponoriť do pre ňu doposiaľ nepoznaných oblastí matematiky a zabaviť sa pri učení sa nových matematických konceptov.
 

Projekt obsahuje množstvo zaujímavých problémov, ktorých riešenie vyžaduje viac, ako len vedomosti z matematiky. Hoci matematika vám často pomôže nájsť vhodné a elegantné riešenie, mnoho úloh vyžaduje použitie počítača a vhodného výpočtového algoritmu.
 

Úlohy sú zoradené podľa obtiažnosti. Ich riešenie vám častokrát odkryje nové oblasti matematiky, ktoré vám pomôžu rozlúsknuť iné, dovtedy neriešiteľné matematické problémy.
 

Registrácia na projektovej stránke nie je povinná a zadania úloh sú prístupné pre všetkých, avšak vytvorenie konta vám umožňí prístup k prehľadným informáciám o vašom postupe, štatistikám a oceneniam. Registrovaným používateľom sa po vyriešení konkrétneho zadania otvorí prístup k príslušnému vláknu vo fóre, kde môžu s ostatnými úspešnými riešiteľmi diskutovať o svojich riešeniach, metódach a skúsenostiach.

Takže, užite si veľa zábavy s matematikou a programovaním

0
Your rating: None

Asteroid 2012 DA14 (aktualizované)

Kategórie:

 Aktualizácia:

0
Your rating: None

Prečo rastliny nie sú čierne?

Kategórie:

Slnečné žiarenie je primárnym zdrojom energie pozemského života. Z fyzikálneho pohľadu je energia širokospektrálneho (teda aj slnečného) žiarenia pohlcovaná tým efektívnejšie, čím širšie rozmedzie vlnových dĺžok fotónov (počnúc časťou spektra, v ktorej zdroj vyžaruje maximum energie) a čím väčšie percento fotónov každej z týchto vlnových dĺžok je zachytávané. Každý nevyužitý fotón by totiž spôsoboval čiastočnú stratu dostupnej energie. Rovnomerné pohlcovanie fotónov všetkých vlnových dĺžok v rozmedzí spektra viditeľného žiarenia (keďže práve v tejto časti elektromagnetického spektra Slnko vďaka svojej povrchovej teplote vyžaruje maximum energie) je ľudským mozgom interpretované ako čierna farba - preto sú čierne napr. aj solárne články. Aplikácia v biológii nám generuje priamočiary záver - ak by mali pozemské rastliny využívať energiu slnečného žiarenia s maximálnou možnou efektivitou jej premeny na chemickú energiu (ktorá je hybnou silou živých organizmov na Zemi), tak z fyzikálno-chemického hľadiska by mali jednoznačne rovnomerne pohlcovať čo najviac fotónov spadajúcich do viditeľnej časti spektra, a to i bez ohľadu na ďalšie procesy nasledujúce po zachytení fotónu. Bezprostredne sa nám tak vynára neobvyklá no logická otázka týkajúca sa jednej zo základných charakteristík pozemskej prírody okolo nás - prečo rastliny nie sú čierne?

 
0
Your rating: None
Syndikovať obsah