Skip to main content

Matematika

Projekty BOINC so zameraním na matematiku.

 

NumberFields@home

Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Projekt NumberFields@home sa zaoberá teóriou čísiel, v ktorej skúma polia so špeciálnymi vlastnosťami. Cieľom je hlbšie porozumenie čísiel a ich vlastností.

Projekt je prevádzkovaný v škole matematiky Arizonskej štátnej univerzity.

Výsledky bádania sú voľne dostupné v tabuľkovej forme, alebo prostredníctvom vyhľadávacieho enginu.

YAFU

Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

Primárnym cieľom projektu YAFU (Yet Another Factoring Utility) je testovanie najnovšej serverovej verzie BOINC. Sekundárnym cieľom je faktorizácia čísel z databázy factordb, zložených zo 70 až 110 číslic. 

Začalo sa číslami obsahujúcimi 89 číslic, z ktorých je ešte nefaktorizovaných približne 6700 (1.9.2011).

 

yoyo@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Projekt yoyo@home umožňuje niekoľkým ďalším už existujúcim distribuovaným projektom ich začlenenie do frameworku BOINC pomocou BOINC wrapper technológie.

Collatz Conjecture

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Collatz Conjecture má zakladňu vo Wood Dali, Illinois, USA a pokračuje v práci predchádzajúceho 3x+1@home BOINC projektu, ktorý skončil v roku 2008.

Cieľom projektu je potvrdiť alebo vyvrátiť Collatzovu domnienku.

O čo vlastne ide?

Ramsey@Home

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Projekt Ramsey@Home sa zaoberá Ramseyho teóriou. Základom tejto teórie je myšlienka hľadania usporiadania v náhodných konfiguráciách.

Typický výsledok v Ramseyho teórii začína s určitou matematickou štruktúrou, ktorá sa rozdelí na menšie časti. Otázka znie: aká veľká musí byť pôvodná štruktúra, aby aspoň jedna jej časť mala určenú zaujímavú vlastnosť?

Názorným príkladom je princíp holubníka: vieme, že n holubov býva v m priehradkach holubníka. Aké veľké má byť číslo n aby sme si boli istí že aspoň jedna priehradka obsahuje aspoň dvoch holubov?

ABC@home

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:
Projekt bol ukončený.
 
Tento matematicý projekt sa zaoberá tzv. ABC domienkou:
Majme kladné celé čísla a,b,c pre ktoré platí:
 
a+b=c
a<b<c
a,b,c nemajú spoločných deliteľov
c>rad(abc)     - tzv. radikál abc
 
ABC domienka hovorí, že existuje konečný počet čísel a,b,c pre ktoré platí log(c)/log(rad(abc))>h ; pre akékoľvek reálne číslo h>1.

SZTAKI Desktop Grid

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

SZTAKI Desktop Grid je architektúra otvorená výpočtom, ktoré môžu využívať vedci zaoberajúci sa rôznymi problémami, v súčasnosti však prevádzkuje len dva výskumné projekty.

Traveling salesman problem

Projekt:
Zameranie projektu:
Fáza projektu:

TSP sa zaoberá problémom, keď obchodný zástupca má navštíviť istý počet miest, pričom každé mesto iba raz pri najmenšej vzdialenosti potrebnej na cestovanie. Tento problém je jednoduchý pri malom počte miest, ale pri ich narastajúcom počte narastá aj množstvo možných kombinácií. Riešenie sa môže javiť ako nedôležité z praktického hľadiska, ale má uplatnenie napríklad pri návrhoch integrovaných obvodov s potrebou konštantného času medzi signálmi, pri rezaní materiálov s čo najmenším odpadom, zoskupovaní dátových polí, alebo analýze kryštalických štruktúr.

Rectilinear Crossing Number

Zameranie projektu:
Fáza projektu:

Rectilinear Crossing Number je matematický projekt, ktorý sa snaží vyriešiť rôzne výpočtové a kombinačné problémy vychádzajúce z konečného počtu bodov v Euklidovej rovine.

Sem patrí niekoľko problémov z teórie grafov, v ktorých spojnice medzi akýmikoľvek dvoma bodmi sú priame (pod pojmom graf v tomto prípade rozumieme abstraktné znázornenie skupiny objektov, kde niektoré z nich sú navzájom spojené).

Základná otázka znie: aký je najmenší počet priesečníkov v grafe, ktorý vznikol vzájomným prepojením všetkých n bodov v rovine priamymi spojnicami? Uvažujeme všeobecné rozloženie bodov v rovine, kde tri rôzne body neležia na jednej priamke.

PrimeGrid

Projekt:
Zameranie projektu:
Podporované platformy:
Fáza projektu:

PrimeGrid sa zaoberá hľadaním nových provočísiel a tým prispieva k rozvoju poznania v matematike. Prvočísla sú využívané napríklad v šifrovaní a počítačovej bezpečnosti.

PrimeGrid má niekoľko "subprojektov", ktoré majú odlišné spôsoby hľadania prvočísiel.

321 hľadá takzvané megaprvočísla (čísla s najmenej miliónom číslic) podľa vzorca 3·2n±1.

Syndikovať obsah